Jazz Camping

Jazz Camping 2014- osiemnasta edycja tej imprezy odbędzie się w dniach:    

29 września-5 października ZAPRASZAMY!

Tegoroczna impreza jazzowa przypada w 20-lecie projektu "Namysłowski i Górale" i sobotni koncert galowy będzie nawiązywał do tego wydarzenia- ZAPRASZAMY!

W tym roku gościć będziemy ponad 50 muzyków.  Wśród zaproszonych Gości pojawią się zarówno wybitni muzycy sceny jazzowej tacy jak Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Leszek Możdżer, Robert Murakowski, Sławek Jaskułke, Maciej Garbowski, Tomasz Pruchnicki, Jacek Kochan, Jerzy Bartz, ,  oraz grupa młodych, utalentowanych i dobrze zapowiadających się muzyków.


Zachęcamy do przeczytania reportażu Pani Anny Bernat o zeszłorocznej  imprezie!

Jesienny jazz w Tatrach

 XVII Jazz Camping Kalatówki tradycyjnie odbył się na przełomie września i października (30.09-6.10) w Hotelu Górskim Kalatówki na hali… Kalatówki.

W górach było słonecznie choć chłodno, ale na Kalatówkach panował gorący klimat amerykańskich standardów jazzowych.

Działo się tak za sprawą  uczestniczących w campingu 40 muzyków z Polski, Ukrainy, Rosji, USA i Włoch. Specjalnymi gośćmi imprezy byli: znany dziennikarz muzyczny Jan Borkowski, który z Janem Zylberem organizował dwa pierwsze Campingi, oraz wybitny fotograf Wojciech Plewiński, które tamte spotkania w latach 1959 i 1960 fotografował. Kierownikiem muzycznym imprezy jest od lat słynny polski jazzman Zbigniew Namysłowski.

Charakter campingu się zmienia. Dawniej były to spotkania wspomnieniowo-muzyczno-towarzyskie. Wystarczy przypomnieć, że na Kalatówki, od czasu, kiedy impreza została reaktywowana za sprawą "Jazzowej trójcy" Marty Łukaszczyk oraz Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich, przyjeżdżali Zofia Komedowa, żona Andrzeja Trzaskowskiego - Teresa, Grażyna i Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Janusz Muniak, Marek Karewicz. Obecnie camping ma charakter warsztatów, na których dominuje jazzowa utalentowana młodzież.

„Już od ubiegłego roku realizujemy podczas campingu nowy projekt, czyli prezentację szkół kształcących muzyków jazzowych. Poprzednio byli to studenci z warszawskiej szkoły muzycznej na Bednarskiej, a obecnie zaproszeni zostali słuchacze wydziału jazzu z Akademii Muzycznej w Gdańsku” - mówi Zbigniew Namysłowski. Jak dodaje "wielu zacnych muzyków jazzowych wywodzi się z Trójmiasta, ale jest też tam utalentowana młodzież. Wśród wykładowców Akademii jest znany pianista jazzowy i kompozytor Włodzimierz Nahorny, a w gronie absolwentów uczelni można na przykład wskazać niezwykle utalentowanego pianistę Sławka Jaskułke". „Jazz Camping Kalatówki to impreza bardzo atrakcyjna dla muzyków. Mogą się spotkać, chodzić po górach, a co najważniejsze, razem grać. Ale to nie zdarza się często, ponieważ każdy jest zaangażowany we własne projekty, trasy koncertowe i nie ma okazji, by porozmawiać, wymienić doświadczenia i pograć” – zauważa Jacek Kochan, kompozytor, perkusista i lider zespołu. „A tu, na Kalatówkach, odbywają się znakomite jamy”.

 „Ten camping - mówił Kochan – przypomina amerykańskie rezydencje artystyczne. Uczestniczyłem w takich warsztatach w USA w górach Appalachach. Niełatwo się tam dostać, trzeba złożyć aplikację i tak dalej,
a Kalatówki szerokim gestem zapraszają wszystkich chętnych jazzmanów do przyjeżdżania w Tatry”.

Camping ma swój scenariusz; codzienne wieczorem są jam-sessions, w programie jest granie jazzmanów z góralami i na finał imprezy odbywa się koncert galowy z udziałem wszystkich uczestniczących w Campingu muzyków. "Te dwa koncerty gromadzą zawsze rzesze melomanów; przychodzą do nas wtedy na Kalatówki ludzie miejscowi, z Zakopanego oraz  przebywający w Tatrach goście" - podkreśla dyrektorka Hotelu Górskiego "Kalatówki" Marta Łukaszczyk.

 W tegorocznej finałowej gali uczestniczyło 12 formacji jazzowych prowadzonych przez takich liderów jak m.in. Jan Smoczyński, Dominik Wania, Zbigniew Namysłowski, Jacek Namysłowski, Dominik Gawroński, Fabrizio Brusca (gitarzysta z Włoch), Agnieszka Derlak, Jacek Kochan. Zaprezentowały się też zespoły: Bednarska Band - studentów z warszawskiej szkoły muzycznej na Bednarskiej i główni goście tegorocznego campingu, wyróżniający się studenci z wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 Melancholijną balladę, poświęconą Tomaszowi Szukalskiemu, niedawno zmarłemu muzykowi, skomponowaną przez Jana Smoczyńskiego wykonano podczas koncertu finałowego. „Młodzi nie zapominają swoich mistrzów” – powiedział Namysłowski. Historia Jazz Campingów sięga lat 1959-1960. Wśród uczestników Campingu znaleźli się wtedy m.in. Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, reżyser Roman Polański, aktorki Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska.

W 1997 r. impreza została wznowiona za sprawą Marty Łukaszczyk oraz Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich.

 

Anna Bernat


Znajdź nas na FB

Program XVIII Jazz Campingu

29.09.2014 inauguracja

wstęp wolny


30.09.2014 jam session

wstęp wolny


01.10.2014 jazz i górale

wstęp wolny


02.10.2014 jam session

wstęp wolny


03.10.2014 jam session

wstęp wolny


04.10.2014 godz. 20.00

koncert finałowy

koncert biletowany


Jesteś tu: Imprezy