Jazz Camping

 

Jazz Camping Kalatówki po raz dwudziesty piąty !

27 września- 3 października 2021- szczegóły niebawem!

 

**************************************************************************************************************************************

 24. Jazz Camping Kalatówki

28 września- 4 października 2020

Impreza została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

Po zeszłorocznej jubileuszowej, hucznej edycji Jazz Campingu, Organizatorzy zaproponowali kameralne, skromniejsze wydarzenie muzyczne.

W tym roku zaprosiliśmy Melomanów  na cykl wieczornych jam sessions na których wystąpili stali bywalcy Jazz Campingów. Poza Dyrektorem Artystycznym Jazz Campingu  – Zbigniewem Namysłowskim , niekwestionowaną legendą światowego jazzu, spotkaliśmy się również ze znakomitym trębaczem- Robertem Majewskim, doskonałym pianistą młodego pokolenia- Tomkiem Sołtysem , wirtuozem kontrabasu i genialnym lutnikiem, Marianem Pawlikiem, z gitarzystą jazzowym- Konradem Zemlerem a także  z saksofonistami- Borysem Janczarskim, Tomaszem Pruchnickim. Na Kalatówki zawitali także także Jerzy Bartz- legendarny bębniarz i wychowawca wielu pokoleń perkusistów, Jacek Namysłowski- puzonista, który jeszcze jako nastolatek debiutował na Kalatówkach, Jacek Kochan, Przemek Jarosz, Kacper Majewski (bębny), Michał Kapczuk (kontrabas) oraz Maria i Marcin Rumińscy - muzycy folkowi z grupy Shannon.

W  tym roku zrezygnowaliśmy z cieszącego się popularnością wspólnego grania jazzmanów z muzykami góralskimi oraz z finałowego koncertu galowego.

Dopełnieniem występów muzycznych były projekcje archiwalnych nagrań z poprzednich lat, które pozwoliły wrócić pamięcią do tamtych chwil i dać nadzieję na pełny powrót do normalności
w kolejnych latach.

*******************************************************************************************************************************************************

 

 

Jazz  Camping Kalatówki 2019

Edycja ta była wyjątkowa, gdyż obchodziliśmy  potrójną rocznicę:
- 60. rocznicę festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się w roku 1959 

- 80. rocznicę urodzin jego dyrektora artystycznego - Zbigniewa Namysłowskiego, uczestnika wszystkich Campingów od 1959 roku począwszy.

- 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, który w pierwszych latach festiwalu także był tu stałym bywalcem. 

 

W tym roku, poza tradycyjnymi jam sessions oraz koncertem finałowym na gości czekało będzie sporo niespodzianek:  kino festiwalowe,wernisaże zdjęć Wojciecha Plewińskiego oraz Andrzeja Dąbrowskiego. 

Zaproszeni muzycy:

Nie sposób w tym miejscu nie wymienić śmietanki polskich jazzmanów, poczynając od Zbigniewa Namysłowskiego i Andrzeja Dąbrowskiego, przez Mariana Pawlika, Roberta Majewskiego po Jacka Namysłowskiego, Marię i Marcina Rumińskich, Roberta Murakowskiego, Agę Zaryan, Michała Tokaja czy Kajetana Galasa.

Honorowy Patronat nad XXIII Jazz Campingiem Kalatówki objął słynny muzyk jazzowy - saksofonista, kompozytor muzyki filmowej- Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, który także brał udział poprzednich edycjach festiwalu.

 

*****************************

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z MATERIAŁAMI ARCHIWALNYMI!

 

Jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu odbyła się w 2016 roku-  rozpoczęła się otwarciem wystawy "20 lat Jazz Campingu na Kalatówkach w obiektywie Andrzeja Bernata" . Kolejnego dnia odbył się wieczór muzyczny jazzmanów i górali a w piątek, 7.10- jam session "Tribute to Janusz Muniak" poświęcony temu wspaniałemu Człowiekowi i Muzykowi- jednemu z Liderów poprzednich edycji Jazzów na Kalatówkach.

Tego dnia też, zespół jazzowy z Jackiem Namysłowskim na czele zagrał w Miejskiej Galerii Sztuki uświetniając swym występem wystawę prac Prof. Józefa Czerniawskiego.

Podczas sobotniej Gali wieńczącej festiwal, wystąpił Big Band Kalatówki pod przewodnictwem Dyrektora Artystycznego Jazz Campingu- Pana Zbigniewa Namysłowskiego a w drugiej części- zespoły muzyczne stworzone z Uczestników jazzowych spotkań.

Wśród rzeszy 40 muzyków jakich mieliśmy okazję gościć w tym roku na Kalatówkach wymienić należy także takich uznanych Artystów jak Aga Zaryan, Janusz Mackiewicz, Jerzy Bartz, Marian Pawlik, Robert Murakowski,  Jacek Kochan, Wiesław Wysocki, Michał Heller, Grzegorz Tarwid, Zbigniew Chojnacki, Piotr Schmidt.

 

 

 

***************

 

XIX Edycja Festiwalu Jazz Camping Kalatówki zakończyła się nad ranem 4 października 2015.

Na tej Jazz Campingu pojawili się m.in. : Zbigniew Namysłowski (wieloletni dyrektor  muzyczny festiwalu), Janusz Muniak, Sławomir Jaskułke, Robert Murakowski, Jacek Kochan, Marian Pawlik, Jerzy Bartz, Piotr Schmidt i Jacek Namysłowski.

Przyjechała także grupa utalentowanych studentów kierunku jazzowego z Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod opieką znanego saksofonisty- Tomasza Pruchnickiego.

Pierwsze poniedziałkowe nocne jam-session zainaugurowali weterani Campingów- Zbigniew Namysłowski i Janusz Muniak. Do liderów- w miarę docierania na Kalatówki dołączali pozostali muzycy. Jamowanie trwało do bardzo późnych godzin nocnych. Wtorek należał zdecydowanie do Roberta Murakowskiego, który oczarował publikę swoją grą na trąbce sekundowany przez młodych jazzmanów w tym szczególnie wyróżniającego się grą na organach Hammonda Kajetana Galasa.

Na półmetku festiwalu , muzycy jazzowi spotkali się na wielkim jam session z góralami. Połączenie muzyki góralskiej i jazzu to unikat na skalę światową.
Zarówno jazzmanów jak i górali łączy zamiłowanie do muzykowania, improwizacji i czerpanie radości z grania. I tę właśnie pasję mieli okazję obserwować licznie zgromadzeni melomani, którzy wybrali się w środowy wieczór na Kalatówki.

Czwartkowy jam to popisy młodego ambitnego pokolenia muzyków- wspomagani przez uznanych artystów średniego pokolenia pod dyskretnym acz czujnym okiem i uchem Liderów- Zbigniewa Namysłowskiego i Janusza Muniaka. 

W piątek Kalatówki od samego rana rozbrzmiewały muzyką- rytm campingowego dnia wyznaczały przygotowania do sobotniego koncertu galowego. Dodatkowo, przy fantastycznej pogodzie, organizatorzy zaprosili całą kalatówkową rodzinę jazzową na wspólne zdjęcie w plenerze.

Sobotni koncert, sprawnie poprowadzony przez Marcina Rumińskiego zgromadził dużą rzeszę melomanów, którzy w późny wieczór wybrali się na spacer na Kalatówki. Na scenie pojawili się wszyscy muzycy uczestniczący w festiwalu, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom muzyczny. 

 

**********

JAZZ CAMPING 2014

Niemal pięćdziesięciu jazzmanów zjechało w Tatry, by wziąć udział w XVIII edycji festiwalu Jazz Camping Kalatówki. Od 29 września aż do 5 października 2014 grali w górach słynni artyści: Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdzer, Sławek Jaskułke, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Robert Murakowski i wielu innych.

Historia Jazz Campingu na Kalatówkach sięga roku 1959, kiedy zawitała tu elita artystycznego świata między innymi Krzysztof Komeda, Roman Polański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marek Karewicz, Andrzej Trzaskowski czy Grażyna Hase. W ponurych latach 50., jazz był jak brama do świata wolności. Po reaktywacji imprezy w 1997 roku, Jazz Camping stał się rozpoznawalnym festiwalem muzycznym, który na stałe gości w kalendarium atrakcji kulturalnych Zakopanego. Jazz Camping nie jest typową imprezą muzyczną z zaplanowaną listą utworów i wykonawców: tu liczy się spontaniczne, wspólne muzykowanie podczas wieczornych jam sessions, przeplatane rozmowami o muzyce i dyskusjami z licznie zgromadzoną publiką. Jazz Camping 2014 był wspaniałą okazją do świętowania 75 urodzin Zbigniewa Namysłowskiego oraz 20-lecia pierwszych koncertów tego wybitnego jazzmana z góralami.

Od poniedziałku odbywały się na Kalatówkach wieczorne jam-sessions a w środę jazzmeni jak zwykle muzykowali z góralami. Zwieńczeniem imprezy był galowy, finałowy koncert, w którym wzięli udział wszyscy muzycy.

Clou programu to koncert „Namysłowski i górale 20 lat później”, w którym zagrali Goście Specjalni festiwalu zaproszeni przez Zbigniewa Namysłowskiego: pianista Leszek Możdżer, kapela góralska Jana Karpiela Bułecki w legendarnym składzie z 1994 roku. Towarzyszyli im basista- Maciej Garbowski oraz perkusista- Sławomir Koryzno.

Jak powiedział w wywiadzie udzielonym Tygodnikowi Podhalańskiemu Leszek Możdżer w dzień koncertu galowego: "Dzisiejsze spotkanie jest takim nostalgicznym wspomnieniem i zebraliśmy się tu przede wszystkim po to by uczcić naszego Mistrza Zbigniewa Namysłowskiego, który obchodzi 75. urodziny".

Podczas gali Kierowniczka Kalatówek-Pani Marta Łukaszczyk wręczyła Jubilatowi stylową spinkę góralską wykonaną przez słynnego artystę regionalnego, Mieczysława Króla-Łegowskiego.

„Jazz i góry do siebie pasują” – często powtarza Zbigniew Namysłowski, uczestnik wszystkich Jazz Campingów od 1959 roku. Niewątpliwą atrakcją imprezy jest nie tylko wspaniały jazz, ale też piękne jesienne tatrzańskie pejzaże rozpościerające się z ogromnych okien Hotelu na Kalatówkach. Jesienna pogoda zachęca do wędrówek po Tatrach by wieczorem uczestniczyć wraz z rzeszą melomanów w wieczornych koncertach.

Obejrzyj słynny koncert „Namysłowski i górale” na Jazz Jamboree 1994:

ZOBACZ na

 

Fragment koncertu "Namysłowski i Górale- 20 lat później" zarejestrowanego na Kalatówkach w 2014 roku

https://www.youtube.com/watch?v=gJPDvcHnpj4